środa, 22 sierpnia 2012

Poślij chociaż słowo - Orlando Figes


Tytuł oryginalny: Just send me a Word. A true story of love and survival In the Gulag
Wydawnictwo: Magnum
Przekład: Władysław Jeżewski
Rok wydania polskiego: 2012
Ilość stron: 380

„Poślij chociaż słowo” to wspaniała książka oparta na autentycznych dokumentach, które stanowią przepięknej treści listy, pisane do siebie nawzajem przez Lwa i Swietę. Bohaterowie zostali rozdzieleni przez system sowiecki. Powracający z wojny Lew, inżynier, zostaje pod byle pretekstem skazany na pobyt w obozie pracy w Peczorze. Swieta, jego dziewczyna, nadal mieszka, kończy studia i pracuje w Moskwie. W tych trudnych warunkach piszą do siebie regularnie, znajdują nawet sposób na to, ażeby docierał do nich każdy, pisany nielegalnie, najczęściej pod osłoną nocy, na skrawku byle jakiego papieru, list.

A listy te są przepiękne, pełne intelektualnych treści i miłosnych wyznań najlepszej próby. Równolegle – opisy sytuacji, położenia innych ludzi. Czasem, na ile się da otwarcie, czasem, w wysublimowanej i zaszyfrowanej postaci. Piękny przykład ginącej epistolografii. Żywotna nadzieja na przetrwanie w trudnych czasach. Jest paradoksem że pobyt w łagrze oboje traktują, jako niewypowiedzianą mękę i przyczynek tęsknoty, z drugiej strony zaś jako element zastany sowieckiej rzeczywistości.

Na podstawie książki można wyprowadzić wnioski dotyczące homosovieticus. Brutalność łagrowej rzeczywistości z jej wszystkimi szykanami, ograniczającymi wolność człowieka, brakiem jedzenia, dostępu do elementarnych środków higieny, systemem kar i przygan, z drugiej strony pokorna oddana praca i wiara Lwa, osoby światłej i mądrej i tak niesprawiedliwie męczonej, że pracuje dla kraju, dla dobra wspólnego, chociażby na zesłaniu.

Dzielna Swieta z kolei, wspomagająca nie tylko ukochanego, ale też jego współbraci w niewoli, także zdaje się pozostawać w przekonaniu, iż system w którym żyje jest słuszny.

Ale niezależnie od tych dywagacji  politycznych, historię zakochanych należy przeczytać przede wszystkim dla poznania meandrów takiej miłość, która rzadko się zdarza. To jest historia długich lat oczekiwania na człowieka wyrzuconego poza społeczeństwo, przy niesłabnącej miłości i rosnącym wzajemnym przywiązaniu. Znajdziemy tu także znakomity przykład ilustrujący siłę i zaradność kobiety. Zainteresowanych odsyłam bezpośrednio  do kart opowieści.

Historię tę opisał jej autor Orlando Figes – historyk i pisarz brytyjski, na podstawie zachowanej obszernej dokumentacji listowej. Jest to podobno najpełniejsza i najdłuższa zachowana korespondencja z Gułagu. 

To oczywiście nie jest ckliwa i wartka opowiastka z happy endem. To jest rzetelnie opisana historia wielkiej miłości , która dała siłę przetrwania w warunkach nieludzkich, uchybiających człowieczeństwu.
Książka jest zupełnie pozbawiona dialogów. Należy czytać ją powoli i w skupieniu, sącząc z niej także bardzo dobrze podaną solidną porcję wiedzy stricte historycznej o podłych czasach.

Szczerze polecam tę pozycje czytelnikom. Dla mnie jest to książka z gatunku tych , po lekturze których ma się wrażenie, że czytało się coś wyjątkowo wartościowego, zapadającego w pamięć na długo,  a przede wszystkim  pobudzającego do głębokich refleksji.

Moja ocena:
>>6/6<<

Za możliwość przeczytania wspaniałej książki dziękuję księgarni internetowej Merlin.
Powieść możecie nabyć tu.
I jeszcze mała zachęta:


8 komentarzy:

 1. Czytałam , oceniłam poza skalą. Masz rację, ta książka na długo zapada w pamięć.

  OdpowiedzUsuń
 2. Gułag i miłość - dwie sprzeczności. Kocham wszystko, co zawiera w sobie choć trochę prawdy historycznej, uwielbiam także Rosję w literaturze - nawet jeśli piszą o niej ludzie innych narodowości :) - więc to chyba książka idealna dla mnie! Zresztą już kiedyś o niej słyszałam i od tego czasu mam ten tytuł na oku :)

  OdpowiedzUsuń
 3. Lubię książki o tematyce wojennej, więc chętnie sięgnę po "Poślij chociaż słowo". Uwielbiam książki, które na długo zapadają w pamięć i nawet po długim czasie dalej pamiętam fabułę.

  OdpowiedzUsuń
 4. W sumie książka nie wydaje się być zła, ale to nie do końca moja tematyka. Skoro oceniasz tak wysoko to może kiedyś sięgnę ;p

  OdpowiedzUsuń
 5. Fajna recenzja, a i książka wydaje się ciekawa... Jednak z uwagi, iż to nie moja bajka, jestem zmuszona odpuścić ;)

  OdpowiedzUsuń
 6. książka wydaje się być interesująca
  w przyszłości dam jej szansę, jednak jeszcze nie teraz

  OdpowiedzUsuń
 7. Strasznie mnie zaciekawiłaś, muszę przeczytać

  OdpowiedzUsuń

LinkWithin

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...

Uwaga!

Wszystkie teksty zawarte na niniejszym blogu chronione są prawem autorskim [na mocy: Dz.U.1994 nr24 poz.83, Ustawa z dnia 4 lutego 1994r o prawie autorskim i prawach pokrewnych]. Kopiowanie treści, choćby fragmentów oraz wykorzystywanie ich w innych serwisach internetowych, na blogach itp itd wymaga pisemnej zgody autorki bloga.