czwartek, 9 sierpnia 2012

Trenuj swój umysł - Terry Horne, Simon Wootton


Tytuł oryginału: Train your brain
Wydawnictwo: Edgard
Przekład: Jacek Środa
Rok wydania zagranicznego: 2007
Rok wydania polskiego: 2010
Ilość stron: 342

Książka „Trenuj swój umysł” to kilkaset stron pełnych przydatnych porad, które pomogą nam rozwinąć pamięć, zdolności logicznego myślenia i kojarzenia faktów.
Poradnik podzielony jest na wprowadzenie i trzy kolejne części rozwinięcia. Na początku możemy dowiedzieć się czegoś więcej o biologiczno-chemicznej budowie mózgu i podstawie jego działania. Dalej dowiemy się między innymi: jak mądrze się odżywiać, by stymulować pracę umysłu, jak zarządzać swoim nastrojem i zwalczać stres. A to tylko przygrywka do właściwych zagadnień.

Następnie autorzy uraczą nas serią rad na temat usprawniania pamięci, rozwoju inteligencji i zwiększenia IQ. Potem poznamy tajniki myślenia numerycznego, stosowanego, refleksyjnego, wizualnego, kreatywnego, werbalnego i etycznego. A wszystko to w tej stosunkowo niezbyt obszernej pozycji. Swoją drogą, czy kiedykolwiek zastanawialiście się nad tym, jak wiele jest odrębnych rodzajów myślenia? Przyznam, że mnie to nieco zaskoczyło. Tym chętniej zabrałam się za tę fascynującą lekturę.

 „Przestań marudzić i szukać dziury w całym. Nie narzekaj. Pogorszy to tylko nastrój ludzi wokół ciebie – a w efekcie i twój. Nastrój jest bowiem zaraźliwy. Twój dobry humor może poprawić nastrój innym, a wtedy ich lepszy humor poprawi i twój. Gdy widzisz coś, co ci się podoba, powiedz o tym głośno. Nie krytykuj innych, by poczuć się lepiej.”

Cóż, ktoś mógłby powiedzieć, że powyższe to same oczywiste oczywistości, jednak życie pokazuje, jak ciężko jest nam czasem się do nich dostosować. Według poradnika, aby w móc w pełni cieszyć się wszystkimi możliwościami swojego umysłu musimy przede wszystkim zacząć od pozbycia się złych nawyków, a dopiero potem przejść do ćwiczeń takich jak sudoku, krzyżówki i inne logiczne zadania.

Książka napisana jest bardzo przystępnym, prostym językiem, który bez problemów dotrze do każdego odbiorcy. Świetnie rozwiązany jest sposób przekazywania informacji. Tak zwane „złote myśli” zawarte są na szarym tle, co je wyróżnia spośród reszty tekstu, po każdym rozdziale następuje podsumowanie w punktach. To wszystko sprawia, że poradnik jest czytelny, nie rozprasza uwagi i nie dekoncentruje, a czytelnik  może się skupić tylko na zawartych w nim treściach.

Zapomniałam wspomnieć, że książka zawiera mini test IO, a także zestaw ponad trzydziestu różnorakich ćwiczeń, które pomogą nam je rozwinąć.  Część z nich jest naprawdę trudna i wymaga spędzenia przy nich sporo czasu, którego w wakacje na pewno nikomu nie brakuje. ;)

A i jeszcze mam tu dla Was bardzo interesującą rzecz:

„Twój mózg posiada naturalną i nieuświadomioną zdolność przewidywania przyszłości. Nieświadomie przetwarza najróżniejsze rodzaje informacji – wiele z nich wyczuwa intuicyjnie. Im lepiej nauczysz się dostrzegać otaczające się bodźce, tym większa ilość danych wzbogaci twój system przewidywania. Jednocześnie tym większa będzie dokładność twoich prognoz. Stanie się to twoim intuicyjnym szóstym zmysłem. „ 
To raczej potwierdza to, co już kiedyś słyszałam, że każdy z nas ma ukryte w sobie swego rodzaju zdolności mediumiczne, jednak mała ilość osób zdaje sobie z tego sprawę. Zainteresowanych tym, jak je odkryć i rozwinąć, zapraszam do sięgnięcia po książkę.

Poradnik był bardzo ciekawą lekturą, obfitującą w wiele zajmujących treści. Polecam go gorąco wszystkim. To niezbędny podręcznik, dzięki któremu uda się Wam odkryć i rozwinąć wiele nowych i przydatnych umiejętności.

Za możliwość przeczytania książki dziękuję Wydawnictwu Edgard.


7 komentarzy:

 1. Miałam okazję przeczytać ten poradnik i bardzo mi się spodobał. :3

  OdpowiedzUsuń
 2. Ciekawa jestem tego poradnika. Chętnie przeczytam ;)

  OdpowiedzUsuń
 3. Poradniki to nie moja bajka...

  OdpowiedzUsuń
 4. Lubię takie wyzwania:) Chętnie sięgnę!
  Pozdrawiam!

  OdpowiedzUsuń
 5. z ciekawości może i bym przejrzała :)

  OdpowiedzUsuń
 6. Chyba troszkę potrenuję swój umysł. ;D

  OdpowiedzUsuń

LinkWithin

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...

Uwaga!

Wszystkie teksty zawarte na niniejszym blogu chronione są prawem autorskim [na mocy: Dz.U.1994 nr24 poz.83, Ustawa z dnia 4 lutego 1994r o prawie autorskim i prawach pokrewnych]. Kopiowanie treści, choćby fragmentów oraz wykorzystywanie ich w innych serwisach internetowych, na blogach itp itd wymaga pisemnej zgody autorki bloga.