czwartek, 20 września 2012

Zapowiedzi z dreszczykiem

Wpis konkursowy


Jesień nadchodzi wielkimi krokami. Co powiecie, by podczas tych długich, ciemnych wieczorów wzbudzić w sobie nieco silniejszych emocji? Wakacyjne romanse się skończyły, czas zatem na szczyptę grozy... Przedstawiam mini przegląd literatury z gatunku kryminału, horroru i sensacji. Z poniższymi pozycjami będziecie mogli się bliżej zapoznać w ciągu najbliższych dni, gdy tylko trafią one na księgarskie i biblioteczne półki. Warto jednak już teraz zdecydować się, na co będziecie najbardziej nieugięcie polować, a co nie wydaje Wam się szczególnie smacznym kąskiem ;)


„Ostateczne wyjście” – Natsuo Kirino
Wydawnictwo: Sonia Draga
Premiera: 26 września

Na przedmieściach Tokio w fabryce produkującej zestawy obiadowe cztery kobiety pracują na granicy wycieńczenia. Masako, Yayoi, Yoshie i Kumiko – każda z tych kobiet ma poważne do tego powody. Mąż i syn traktują Masako z ogromnym dystansem, co jest dla kobiety tak bolesne, że woli przebywać jak najdalej od domu.
Yayoi jest młodą matką, ma męża – łajdaka i hazardzistę. Owdowiała Yoshie opiekuje się swą niepełnosprawną macochą, a młodą Kumiko uwielbienie do luksusu wpędziło w ogromne długi. Obciążone mnóstwem obowiązków, odizolowane od mężów i dzieci, marzą w ukryciu o tym, jak uciec od zmierzającego ku niechybnemu końcowi życia. Mają świadomość, że znalazły się w ślepej uliczce losu, stać je jedynie na wisielczy humor.
Młoda matka wreszcie załamuje się i morduje swego męża zakochanego w hazardzie, opowiadając o swoim czynie najbliższej przyjaciółce, Masako. Nie wiedzieć czemu, ta decyduje się pomóc koleżance i wraz z nią oraz dwoma współpracowniczkami pozbywają się ciała. W niedługim czasie policja odnajduje jednak poćwiartowane zwłoki, rozpoczynając śledztwo w tej sprawie. Jednak nie to spędza kobietom sen z powiek. Ich koszmarem jest wróg groźniejszy niż policja – członek yakuza, rekin finansjery, który odkrywa ich sekret. Równie niebezpieczny jest właściciel klubu nocnego, który straciwszy wszystko w efekcie popełnionej przez nie zbrodni postanowił zemścić się, mimo że jest głównym podejrzanym w sprawie. Żyją zaskakująco blisko świata przestępczego, zimna jak lód przemoc jest bliżej niż przypuszczają...
„Ostateczne wyjście” to psychologicznie napięta i bezlitosna podróż do najciemniejszych zakątków ludzkiej duszy. To również niepokojące ostrzeżenie, że desperackie pragnienie wolności może zmusić zwykłego człowieka do dokonania rzeczy niewyobrażalnych. Książka polecana jest czytelnikom lubiącym odkrywać mroczne strony innych kultur.


„W jaskini lwa” – Anne Holt 
Wydawnictwo: Prószyński i S-ka 
Premiera: 4 października

Jest 4 kwietnia 1997 roku, pół roku po zmianie rządu w Norwegii. Pani premier Birgitte Volter zostaje znaleziona martwa w swoim gabinecie z raną postrzałową głowy. Ale kogo właściwie zastrzelono? Norweską premier czy Birgitte, osobę prywatną? Norwegia jest wstrząśnięta. Oprócz funkcjonariuszy Służby Bezpieczeństwa, do sprawy zostaje przydzielonych dwustu policjantów z Komendy Okręgowej Policji w Oslo. Śledztwo prowadzą Billy T. i prokurator Håkon Sand. Obaj tęsknią za Hanne Wilhelmsen, która wyjechała do Stanów Zjednoczonych. Czy Hanne wróci, by zaangażować się w tak poważną sprawę w kraju? 

„Dotyk strachu” – Erica Spindler 
Wydawnictwo: Harlequin/MIRA 
Premiera: 5 października 

Dwadzieścia trzy lata temu Anna North przeżyła koszmar. Szaleniec, który ją uprowadził, przesłał żądanie okupu z… obciętym palcem. Wtedy całe Hollywood śledziło sprawę porwania córki gwiazdy filmowej.
Teraz Anna mieszka w Nowym Orleanie i powoli zdobywa uznanie jako autorka mrocznych thrillerów. Próbuje zapomnieć o traumie z przeszłości, niestety bezskutecznie. Dawny prześladowca odnajduje ją i powoli osacza. Policja jest bezradna, każdy podjęty trop prowadzi na manowce. Koszmar powraca… 

„W obronie syna” – William Landay 
Wydawnictwo: Amber 
Premiera: 16 października 

Andy Barber, prokurator prokuratury w Massachusetts od ponad dwudziestu lat, jest szanowany w swojej społeczności, nieustępliwy na sali sądowej i szczęśliwy w domu z żoną Laurie i z synem Jacobem.
Aż pewnego dnia szokująca zbrodnia wstrząsa ich spokojnym miasteczkiem. 
Zostaje zamordowany szkolny kolega Jacoba. Andy prowadzi śledztwo. 
I nagle okazuje się, że mordercą może być jego czternastoletni syn… 
Rodzicielski instynkt Andy’ego krzyczy, żeby chronić swoje dziecko. Jacob twierdzi, że jest niewinny, a Andy mu wierzy. Musi mu wierzyć. Jest jego ojcem. 
Ale na jaw wypływają tragiczne fakty. Małżeństwo Andy’ego zaczyna się chwiać
w posadach. Proces nabiera tempa. Andy już nie prowadzi tego śledztwa. Sam jest przesłuchiwany... 
Tu – z innego miejsca sali sądowej - musi dokonać sądu nad sobą samym. Musi wybierać między miłością i sprawiedliwością. Pomiędzy przeszłością, którą chciał pogrzebać, a przyszłością, której nie może już sobie wyobrazić… 

„Mam na imię księżniczka” - Sara Blædel 
Wydawnictwo: Prószyński i S-ka 
Premiera: 16 października 

Drugi tom cieszącej się popularnością serii kryminałów z Kopenhagą w tle. 

Kopenhaska komenda policji otrzymuje zgłoszenie o brutalnym gwałcie dokonanym na młodej kobiecie. Sprawa zostaje przydzielona asystent kryminalnej Louise Rick. Okazuje się, że kobietę zgwałcił poznany na portalu randkowym mężczyzna, który podał fałszywą tożsamość. Bliższe badanie innych niewyjaśnionych gwałtów ujawnia ten sam sposób działania. Kiedy w podobnych okolicznościach umiera młoda kobieta, policja postanawia użyć wszelkich sił i środków, które pozwolą ująć seryjnego gwałciciela. Kolejne tropy wiodą w coraz to inną ślepą uliczkę, Louise Rick musi więc podjąć niestandardowe działania. Zakłada profil na portalu randkowym… 

„Twój cień” – Jeffery Deaver 
Wydawnictwo: Prószyński i S-ka 
Premiera: 23 października 

Agentka specjalna Kathryn Dance zmierzy się z obłąkanym stalkerem, prześladującym piękną wokalistkę country. 
Kayleigh Towne to śliczna dziewczyna o głosie, który zapewnił jej pierwsze miejsca na listach przebojów country. Piosenkarka przyjmuje sławę z radością – do chwili gdy niewinna wymiana zdań z jednym z fanów otwiera przed nią mroczne, przerażające rejony. Wkrótce ludzie otaczający Kayleigh zaczynają ginąć. Agentka specjalna Kathryn Dance musi skorzystać ze swojej znajomości mowy ciała i talentu do prowadzenia przesłuchań, by powstrzymać szaleńca – ale wkrótce przekonuje się, że jak większość gwiazd, Kayleigh ma niejednego wroga. „Twój cień” to typowa dla Deavera szalona karuzela licznych wątków. Nic nie jest tym, czym się z pozoru wydaje. 

„Krąg” - Mats Strandberg, Sara B. Elfgren 
Wydawnictwo: czarna Owca 
Premiera: październik 

Małe, otoczone gęstymi lasami miasteczko Engelforts. Sześć dziewcząt właśnie rozpoczęło naukę w liceum. Nic ich ze sobą nie łączy – z wyjątkiem tego, że wszystkie ścigane są przez starodawne zło.
Zaraz po rozpoczęciu pierwszego semestru w szkolnej toalecie znalezione zostaje ciało martwego ucznia. Wszyscy podejrzewają samobójstwo, wszyscy z wyjątkiem tych, którzy znają prawdę.
Pewnej nocy, gdy na niebie pojawia się czerwony księżyc, dziewczyny spotykają się w parku. Nie wiedzą jak, ani dlaczego się tu znalazły. Odkrywają, że drzemią w nich tajemne moce, a ich życiu zagraża niebezpieczeństwo.
Od tej chwili szkoła staje się dla nich sprawą życia i śmierci – i to dosłownie. Muszą nauczyć się współpracować ze sobą pomimo dzielących je różnic i okiełznać przebudzone w nich moce. Czas ucieka. Coś tajemniczego je nawiedza i jeżeli tego nie odnajdą, nie zniszczą, to coś odnajdzie je...

„Pokój numer 10” - Åke Edwardson 
Wydawnictwo: czarna Owca 
Premiera: październik 

W göteborskim pokoju hotelowym znaleziono zwłoki zamordowanej kobiety. Erik Winter po przybyciu na miejsce uświadamia sobie, że wcześniej tu był. Wtedy też chodziło o zaginioną kobietę, której sprawa nigdy nie została rozwiązana. Winter jest pewien, że wtedy coś widział. Coś, co mu umknęło a co powinien był zinterpretować. Czy te dwie kobiety miały ze sobą coś więcej wspólnego niż tylko pokój numer 10? No nieźle się zapowiada tegoroczna jesień. Aż strach się bać... 
To na pewno nie wszystkie powieści grozy, jakie oferują nam wydawnictwa, ale ciężko tak to wszystko naraz ogarnąć, więc nie gniewajcie się, jeśli coś mi uciekło. 
Na jakie z tych książek macie ochotę? Bo ja na... wszystkie ;D
9 komentarzy:

 1. No przeczytać byłoby warto wszystkie, tylko kiedy brać na to czas i kasę :)

  OdpowiedzUsuń
 2. DAAAAAAAAAAAAAAMOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOON <3

  OdpowiedzUsuń
 3. widzę, że też bierzesz udział w konkursie dla syndykalistów :) ja też :)
  powodzenia życzę :)

  OdpowiedzUsuń
 4. "W obronie syna" to książka, która może przypaść mi do gustu. :)

  OdpowiedzUsuń
 5. Pierwsza propozycja jest wręcz idealna dla mnie.

  OdpowiedzUsuń
 6. Ciekawe pozycje, byłabym chętna na parę tych zapowiedzi. Pozdrawiam.

  OdpowiedzUsuń
 7. Takie książki to nie dla mnie :)

  OdpowiedzUsuń

LinkWithin

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...

Uwaga!

Wszystkie teksty zawarte na niniejszym blogu chronione są prawem autorskim [na mocy: Dz.U.1994 nr24 poz.83, Ustawa z dnia 4 lutego 1994r o prawie autorskim i prawach pokrewnych]. Kopiowanie treści, choćby fragmentów oraz wykorzystywanie ich w innych serwisach internetowych, na blogach itp itd wymaga pisemnej zgody autorki bloga.