niedziela, 23 września 2012

Agnes Grey - Anne Brontë

Tytuł oryginału: Agnes Grey
Wydawnictwo: MG
Przekład: Magdalena Hume
Gatunek: powieść kobieca/obyczajowa
Ilość stron: 232

Agnes Grey to powieść inspirowana prawdziwymi przeżyciami Anne Brontё, pokazująca determinację kobiety, by zdobyć wykształcenie i pracę oraz by uzyskać niezależność, a jednocześnie demaskująca prawdę o trudach, samotności i upokorzeniach doświadczanych przez guwernantki – przedstawicielki jedynej profesji, której podjąć się mogła szanowana niezamężna kobieta w dziewiętnastowiecznej Anglii.

Zmartwiona sytuacją finansową rodziny, a jednocześnie motywowana pragnieniem poszerzenia własnych horyzontów, młodziutka Agnes Grey postanawia zostać guwernantką. Przepełnia ją nadzieja i przekonanie, że wystarczy jej pamiętać siebie taką, jaką była w wieku swoich podopiecznych, by zdobyć ich zaufanie i przyjaźń. Jednak dzieci, którymi przyjdzie jej się zajmować okażą się niezwykle rozpieszczone i niesforne, a pracodawcy wymagający, wyniośli i nieprzyjemni. Czy objęcie posady u innej rodziny przyniesie tytułowej bohaterce choć odrobinę szczęścia? A może nawet spotka miłość życia?


Jest to klasyczna powieść, czego nie należy mylić mieszać i porównywać z gnuśnym i czytadłem dla pensjonarek. Opowiada o losie Agnes Grey, córki pastora, która chcąc usamodzielnić się , by wesprzeć swoją niezbyt zamożną rodzinę, decyduje się na prace guwernantki w domach bogatych utytułowanych rodzin. Agnes jest dziewczyna biedna, ale doskonale wychowaną i wyedukowaną w warunkach domowych. Niestety , nie posiada wiedzy pedagogicznej. Wszystko, co dotyczy wychowania młodzieży jej powierzonej ogarnia swoja intuicją i zasadami wyniesionymi z domu. Jest przy tym niezwykle wrażliwa, ale też i twarda. Ma bardzo silną osobowość. A jej podopieczni to wychowani w luksusach panny i młodzieńcy z głową w chmurach, znakomitym poczuciem własnej wartości rodowej , przerośniętym ego i genetycznie zakodowanym snobizmie. Praprawnukowie dzisiejszych bezstresowo wychowywanych.

Temat powieści dotyka czasów sprzed emancypacji kobiet. Jedyne zajecie, jakiego ewentualnie może podjąć się dziewczyna, bez uszczerbku dla swojej reputacji, to edukacja młodego pokolenia. Dzięki tej powieści możemy bardziej uzmysłowić sobie, jakże dziwny był to świat, jak trudno było czynić pierwsze kroki na drodze do kobiecej niezależności w europie. To bardzo pouczające w tym względzie, urocza, sentymentalna ale nie ckliwa lektura.

Bardzo imponuje siła młodej kobiety, która naprzeciw wszystkiemu decyduje się na taką niezwykła w owych czasach drogę życiowa .To prawdziwa powieść w starym stylu. Trochę staroświecki , koronkowy język, barwne opisy, świetnie nakreślone postacie ludzkie. Te wszystkie elementy sprzyjają lekturze przy filiżance dobrej angielskiej herbaty. Taka ucieczka do przeszłości w dobrym stylu. Polecam.

Moja ocena:
>>5/6<<
Za możliwość przeczytania książki dziękuję serdecznie Wydawnictwu MG.


17 komentarzy:

 1. Niebawem zabiorę się za tę powieść, bo leży na mojej półce. Od dawna chciałam zapoznać się z twórczością sióstr Brontë i teraz będę miała okazję. W końcu! :)

  OdpowiedzUsuń
 2. Mam na liście zakupowej tą książkę , to pozycja obowiązkowa :)

  OdpowiedzUsuń
 3. Pięknie zakończyłaś tym ostatnim akapitem. Bardzo, ale to bardzo chciałabym zatopić się w tej lekturze i pewnie niebawem to zrobię:) Pozdrawiam

  OdpowiedzUsuń
 4. Z chęcią zapoznam się z tą książką :)

  OdpowiedzUsuń
 5. dawno mnie korci do tej ksiażki:D

  OdpowiedzUsuń
 6. chciałabym móc kiedyś zapoznać się z tą książką!

  OdpowiedzUsuń
 7. Och, muszę się zabrać za tę autorkę!

  OdpowiedzUsuń
 8. Przyznam że nie czytałam jeszcze nic tej autorki, może kiedyś.

  OdpowiedzUsuń
 9. Siostry Bronte uwielbiam, dlatego z ogromną przyjemnością sięgnę po "Agnes Grey" :)

  OdpowiedzUsuń
 10. Będę czytać! Muszę! :)
  Pozdrawiam!

  OdpowiedzUsuń
 11. Twórczość sióstr Bronte bardzo mnie interesuje, więc z pewnością sięgnę po tę książkę.

  OdpowiedzUsuń
 12. Brzmi bardzo zachęcająco. Tym bardziej, że lubię powieści o właśnie takiej tematyce;)

  OdpowiedzUsuń
 13. Robiłam kilka podejść do powieści sióstr Brontë i zawsze z marnym skutkiem. Nie wiem czemu ale nie mogę ich poczuć, wgryźć się, polubić

  OdpowiedzUsuń
 14. Lubię takie książki, więc kiedyś przeczytam. Poczekam jednak, aż pojawi się w bibliotece

  OdpowiedzUsuń
 15. Nie za bardzo lubię tego typu książki, ale kusi mnie. Sama nie wiem dlaczego, ale okładka jest magiczna no i Twoja recenzja bardzo zachęca, więc może może za jakiś czas ;)

  OdpowiedzUsuń

LinkWithin

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...

Uwaga!

Wszystkie teksty zawarte na niniejszym blogu chronione są prawem autorskim [na mocy: Dz.U.1994 nr24 poz.83, Ustawa z dnia 4 lutego 1994r o prawie autorskim i prawach pokrewnych]. Kopiowanie treści, choćby fragmentów oraz wykorzystywanie ich w innych serwisach internetowych, na blogach itp itd wymaga pisemnej zgody autorki bloga.