wtorek, 3 lipca 2012

Zarządzanie stresem czyli jak sobie radzić w trudnych sytuacjach - Mike Clayton

Tytuł oryginału: Brilliant Stress Management. How to manage stress in any situation
Wydawnictwo: Edgard Samo Sedno 
Przekład: Katarzyna Zimnoch
Rok wydania zagranicznego: 2011
Rok I wydania polskiego: 2012
Ilość stron: 205Odpowiedzi na te wszystkie pytania znajdziecie w poradniku „Zarządzanie stresem”. Dowiecie się też znacznie więcej, to jest: czym dokładnie jest stres i jak można go skutecznie zwalczyć, jak utrzymywać dobre relacje z pracownikami i nie poddać się presji czy jak pokonać zimową chandrę.W życiu codziennym a szczególnie podczas pracy doświadczamy wielu sytuacji, które wywołują u nas stres. Kłopoty i problemy czyhają na nas na każdym kroku, czy to dotykając bezpośrednio nas, czy naszych znajomych. Powoduje to, że stajemy się apatyczni, nie mamy na nic ochoty a nasze relacje z rodziną i przyjaciółmi pogarszają się.  Jak tego uniknąć? Jak sprawić by stres odszedł na dalszy plan i nie przeszkadzał nam w normalnych życiowych czynnościach?


Książka podzielona jest na dziesięć rozdziałów, a skrót z zagadnień, jakie obejmują, opisany jest we wprowadzeniu. Na początku możemy sobie zrobić także mały test, dzięki któremu określimy, jak bardzo dotyczy nas problem stresu.
Za pomocą zestawu pytań uzyskamy informację, czy należymy do grupy A czy do grupy B – w odniesieniu do naszej odporności na stres. Jeżeli odpowiedzi zaprowadzą nas do grupy T, oznaczać ona będzie przynależność do grona osób powiązanych ze stresem ekstremalnym, żyjących na zwiększonych obrotach, karmionych nadnormalną dawką przeżyć wyjątkowych typu skoki na bungie.

Ale wracając do ponurej rzeczywistości.
Stres w pracy, stres w relacjach towarzyskich. Poradnik próbuje znaleźć podpowiedź, na co w życiu faktycznie mamy wpływ, a jakie zjawiska mają charakter na tyle zewnętrzny, iż dzieją się i wywołują na nas skutek, jednakże bez naszego udziału.

Przekonamy się, że racjonalne myślenie, segregowanie zachowań, które nas zaskakują, nazywanie po imieniu tego, co faktycznie wprowadza w nasze życie zamieszanie, to klucz do uporządkowania własnego świata.
Ale żeby porządkować życie,  w pierwszej kolejności należy uprzątnąć i to w narzuconym sobie tempie, przestrzeń wokół czyli biurko w pracy, stół w kuchni…
Proste, nie?

Wiele uwagi autor poświęca właściwej diecie. To akurat nie nowina, że radzi odrzucić alkohol i nikotynę, ograniczyć spożywanie kawy i mocnej herbaty. Gwoli przypomnienia powiem tylko, że w diecie powinny znaleźć się warzywa, owoce, rośliny strączkowe. Należy dbać o uzupełnianie wody w organizmie.

Tak trudno w życiu o spojrzenie, które czyni szklankę do połowy pełną, a nie w połowie pustą. To spojrzenie zależy wyłącznie od nas samych. Nie od powierników, na których uczepimy do ich znudzenia nasze kłopoty i frustracje, nie od żalów do świata w stylu „dlaczego mnie to dotknęło?”.  Przebudowa filozofii życia to sposób na uporanie się ze stresem, poprzez przejęcie kontroli nad tą bestią.

Książka odnosi się w opisach radzenia sobie ze stresem praktycznie do wszystkich życiowych stresogennych zakrętów, co oznacza, że każdy zainteresowany znajdzie poradę, a przynajmniej jej syntetyczny zarys. Recepty są pedantycznie uporządkowane, chyba trochę tak, jak uporządkowane powinno być według autora nasze życie, żeby w pełni zrealizować w nim cele, nazwijmy to, autonadzorcze.

Język poradnika jest bardzo przystępny, pozbawiony trudnej terminologii naukowej.
Zastosowanie się do sugestii zawartych w książce może pomóc w dostarczeniu bodźców budujących poczucie własnej wartości w człowieku.
Godne polecenia.

Za możliwość przeczytania książki dziękuję:10 komentarzy:

 1. Ciekawa książka, fajnie byłoby dowiedzieć się do której grupy należę. ;)

  OdpowiedzUsuń
 2. Oj przydałby mi się taki poradnik, tylko nie jestem pewna jak by było ze wprowadzeniem teorii do praktyki...

  OdpowiedzUsuń
 3. bardzo by mi się przydał taki poradnik :)

  OdpowiedzUsuń
 4. przydałaby mi się tak książka i to nawet bardzo...
  pozdrawiam

  OdpowiedzUsuń
 5. Zostałaś zaproszona do zabawy na moim blogu! ;) Więcej informacji tutaj: http://moja-biblioteczka-angela.blogspot.com/2012/07/blogowa-zabawa-11-pytan-d.html

  OdpowiedzUsuń
 6. No tak, mi by się przydał taki poradnik! :D

  Zapraszam bo blogowej zabawy :)
  http://elen-magic-world.blogspot.com/2012/07/bawimy-sie-czyli-kolejna-zabawa-dla.html

  OdpowiedzUsuń
 7. Brzmi intrygująco ;) O, ciekawe czy jestem odporna na stres - chętnie bym się dowiedziała, więc może sięgnę po ten poradnik :)

  OdpowiedzUsuń
 8. A mnie ta książka nie przekonuje...

  OdpowiedzUsuń
 9. Coś co by mi się przydało

  OdpowiedzUsuń
 10. Ooo, tak, ta książka z pewnością by mi się przydała. Stres, zwłaszcza w czasie roku szkolnego, towarzyszy mi prawie codziennie -,- Chętnie zapoznam się z tą książką!

  OdpowiedzUsuń

LinkWithin

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...

Uwaga!

Wszystkie teksty zawarte na niniejszym blogu chronione są prawem autorskim [na mocy: Dz.U.1994 nr24 poz.83, Ustawa z dnia 4 lutego 1994r o prawie autorskim i prawach pokrewnych]. Kopiowanie treści, choćby fragmentów oraz wykorzystywanie ich w innych serwisach internetowych, na blogach itp itd wymaga pisemnej zgody autorki bloga.