czwartek, 19 lipca 2012

Niezwykłe bitwy i szarże husarii - Radosław Sikora


Wydawnictwo: Instytut Wydawniczy Erica
Rok wydania: 2011
Ilość stron: 189

Z okładki:
„Niezwykłe bitwy i szarże husarii” to książka poświęcona najciekawszym starciom tego rycerstwa, a w szczególności jego spektakularnym zwycięstwom, osiąganym nad wielokrotnie liczniejszym przeciwnikiem. Można w niej przeczytać m.in. o szarżach husarii, które rozbiły kilkunastokrotnie silniejszych nieprzyjaciół, czy też o heroicznej obronie przed około stokrotnie liczniejszym wrogiem.
Nie zabrakło także epizodów przegranych, które pokazują, że sama obecność husarii na placu boju nie wystarczała, aby wygrać walkę. Często ważniejsze okazywały się okoliczności, w których do niej doszło. Omówiono także bitwy, wokół których narosło wiele nieporozumień i które wciąż, niesłusznie, funkcjonują w literaturze jako symbole kryzysu tej kawalerii.

Moja recenzja:
Już od dawna pasjonuje mnie husaria. Ci wspaniali rycerze w lśniących zbrojach, dosiadający rączych rumaków. To moje zainteresowanie zaczęło się, gdy po raz pierwszy obejrzałam film „Ogniem i mieczem”, a miałam wtedy około dziesięciu lat. Od tamtej pory zawsze z radością powracam do tej wspaniałej ekranizacji słynnej powieści Henryka Sienkiewicza. Oglądałam już ją tyle razy, że znam większość dialogów na pamięć, a mimo to nadal mi się nie nudzi i oczarowuje.

Gdy tylko zobaczyłam książkę „Niezwykłe bitwy i szarże husarii” uznałam, że warto by pogłębić wiedzę na temat dokonań moich bohaterów młodości. Z zapartym tchem czytałam opisy przebiegu bitew, które rozegrały się w miejscach takich jak: Kircholm, Chocim, Mitawa, Smoleńsk, Domany, Wiedeń, czy Hodów, a także wielu, wielu innych… Dzięki temu opracowaniu dowiedziałam się, co je spowodowało,  ile osób brało w nich udział, czy jakim wynikiem się zakończyły.


W pełnym zrozumieniu strategii pomogły mi liczne mapy, gdzie rozrysowane zostały ruchy wojsk, a także inne zestawienia i tabele, zawierające na przykład rozkład sił i szyk jazdy, czy straty poniesione przez Polaków. W książce znajdziemy tez wkładkę z kolorowymi ilustracjami i rycinami, ukazującymi husarię, jej dowódców, czy szyk bitewny. Bardzo miło urozmaicają one lekturę.

Książka stanowi bardzo interesujące źródło wiedzy historycznej, pełne wyczerpujących opisów i cennych informacji. Styl autora jest łatwo przyswajalny dla każdego czytelnika, nienajeżony przesadnie naukowymi pojęciami. Bardzo podobało mi się sięganie przez pisarza do opisów i tekstów źródłowych, które pozwalały mi spojrzeć na bitwy z perspektywy ludzi, żyjących w tamtych czasach.

„Niezwykłe bitwy i szarże husarii” były bardzo przyjemną i pouczającą lekturą, która z całą pewnością zadowoli każdego laika. Jestem pewna, że nie pogardzi nią także czytelnik obeznany nieco w temacie. Polecam te książkę  wszystkim. Zdecydowanie jest ona pozycją, z którą powinien się zapoznać każdy Polak.

Moja ocena:
>>5/6<<

Za możliwość przeczytania książki dziękuje Instytutowi Wydawniczemu Erica.

Ilustracje:
1) Kadr z filmu "Ogniem i mieczem"
2) Husarz - Józef Brandt
3) Atak husarii w Bitwie pod Kłuszynem 1610 - obraz Szymona Boguszowicza z 1620

*** 
Pragnę Was poinformować, że jutro wyjeżdżam nad morze i wracam w środę. Nie wiem jeszcze, czy przez ten czas pojawią się jakieś recenzje, może coś ustawię, ale nie obiecuję. 

14 komentarzy:

 1. książka nie do końca w moich klimatach, więc odpuszczę :)
  przyjemnego wypoczynku, zazdroszczę :) ponad dekadę nie widziałam morza

  OdpowiedzUsuń
 2. Kiedyś uwielbiałam takie książki. Teraz to zainteresowanie niestety mija. Moje fascynacje historyczne ukierunkowuje tylko na wybrane tory, a nie, jak to było wcześniej, sięgam bez żadnego rozeznania.
  Tamten okres jest jednym z tych przegranych. Aktualnie gustuję w II wojnie światowej, ogólnie końcówką XIX i XX wiekiem, silnymi przywódczyniami i innymi ciekawymi kobietami... Mogę tak wymieniać jeszcze trochę. W każdym razie husaria i bitwa pod Kircholmem to nie moje rejony. Dlatego raczej opuszczę.

  Życzę miłego odpoczynku nad morzem:)

  OdpowiedzUsuń
 3. Cześć, lubię historię Polski i chętnie przeczytam tę książkę.
  Miłych wakacji.

  OdpowiedzUsuń
 4. lektura na pewno rozszerzająca wiedzę, ale nigdy husaria nie pociągała mnie do tego stopnia, żeby sięgnąć po książkę

  zapraszam w wolnej chwili do mnie
  http://sunshine-paradise.blogspot.com/

  pozdrawiam serdecznie

  OdpowiedzUsuń
 5. Odkąd tata opowiedział mi o husarii interesuję się nimi. Przeczytam

  OdpowiedzUsuń
 6. Odkąd tata opowiedział mi o husarii interesuję się nimi. Przeczytam

  OdpowiedzUsuń
 7. Następna ciekawa książka dla ... mojego męża, lubi poczytać takie rzeczy. Pozdrawiam.

  OdpowiedzUsuń
 8. Ja chyba jednak podziękuje ;]
  Pozdrawiam!

  OdpowiedzUsuń
 9. Na prezent dla kolegi będzie idealna:))

  OdpowiedzUsuń
 10. Dla miłośników tematu na pewno ciekawa książka. Mnie jednak raczej nie zainteresuje.

  OdpowiedzUsuń
 11. Ja także zrezygnuję, dzieje husarii to nie dla mnie...

  OdpowiedzUsuń
 12. Dzieje husarii raczej nie dla mnie.

  OdpowiedzUsuń
 13. Husaria to i owszem;) ale skiążka to nie wiem:D

  OdpowiedzUsuń
 14. Okładka fajna, ale nie wiem, czy przeczytam.
  Zapraszam do mnie http://invisibl3e.blogspot.com/
  Ps. Dodałam do obserwowanych i liczę na rewanż.

  OdpowiedzUsuń

LinkWithin

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...

Uwaga!

Wszystkie teksty zawarte na niniejszym blogu chronione są prawem autorskim [na mocy: Dz.U.1994 nr24 poz.83, Ustawa z dnia 4 lutego 1994r o prawie autorskim i prawach pokrewnych]. Kopiowanie treści, choćby fragmentów oraz wykorzystywanie ich w innych serwisach internetowych, na blogach itp itd wymaga pisemnej zgody autorki bloga.