piątek, 4 maja 2012

Jak szybko opanować język obcy? - Anna Szyszkowska-Butryn

Wydawnictwo: Edgard Samo Sedno
Rok wydania: 2011
Ilość stron: 270
Ocena: 6/6


Podczas wizyt w księgarniach nigdy nie zwracałam specjalnej uwagi na regały z poradnikami. Nie sądziłam, ze mogą one człowiekowi w czymkolwiek pomóc. Jednak książka "Jak szybko opanować język obcy?" całkowicie zmieniła mój pogląd. 
Treść tego perfekcyjnie napisanego poradnika dzieli się na cztery części:
I. Sekrety procesu uczenia się - ukazuje czytelnikowi, co jest najczęstszym problemem, w czasie, gdy się uczymy oraz co odciąga nas od pracy. Z tego działu możemy się także dowiedzieć, jak odpowiednio motywować się do nauki, a także jaka jej metoda będzie dla nas najlepsza. 
II. Skuteczne strategie nauki - zawiera miedzy innymi aż 51 nowatorskich sposobów na naukę słówek, dzięki którym sam proces uczenia się stanie się łatwy i przyjemny. Oprócz tego możemy tam znaleźć praktyczne porady na usprawnienie rozumienia ze słuchu, rozwinięcie umiejętności pisania czy interpretacji tekstu czytanego.
III. Czerpanie z dorobku ludzkości - w tej części przytoczone są sztuczki znanych poliglotów takich jak między innymi Anthony Burgess, Ludwik Zamenhof czy Zygmunt Broniarek, mające pomóc usprawnić nam naukę. Oprócz tego znajdziecie tam jeszcze interesujące tradycyjne i eksperymentalne metody nauki, a także odkryjecie tajemniczy wielki sekret nauki, o którym jednak nic Wam nie powiem, musicie poznać go sami sięgając po poradnik. 
IV. Szablony - jest to kilkanaście stronic zawierających przeróżne wzory przydatne do nauki słówek, które odnoszą się do konkretnych sposobów opisanych wcześniej w książce.


Poradnik napisany jest bardzo miłym, przyjaznym językiem, nie brakuje tutaj też także odpowiedniej dozy humoru i dowcipu. Plusem jest miejsce na własne notatki,  a także liczne opinie zwykłych ludzi, którzy pogłębiają umiejętności językowe. Jedyne, czego mi czasem brakowało to tłumaczenie fragmentów tekstów podanych w zagranicznych językach na przykład włoskim, chociaż to w sumie jest poradnik a nie podręcznik do nauki konkretnego język, więc nie można tego uznać za jakąś straszna wadę. :) 
Dzięki tej książce dowiedziałam się wielu rzeczy na przykład jak organizować miejsce i czas pracy, jak przezwyciężyć "słomiany zapał", czy pokonać lenia. Kiedy zrobiłam test na rodzaj inteligencji, byłam wielce zaskoczona, gdyż okazało się, że dominuje u mnie inteligencja muzyczno-rytmiczna. No kto by pomyślał? 
Miałam szanse poznać liczne metody nauki, które mogą także sprawić, że będę się także dobrze bawiła. Bardzo przypadła mi do gustu propozycja prowadzenia pamiętnika-albumu w języku obcym, gdzie będę mogła opisywać przeżyte chwile, notować ulubione piosenki, czy też wklejać zdjęcia, czy wycinki z gazet, które coś dla mnie znaczą. Oczywiście taki zapiśnik będzie prowadzony tylko (w moim przypadku) w języku angielskim. Może będzie to w stanie utrudnić mojej siostrze czytanie go, co tak namiętnie robi teraz, gdy prowadzę pamiętnik w ojczystym języku. :P


Podsumowując, poradnik "Jak szybko opanować język obcy?" to książka, która otworzy przed Wami nowe horyzonty na naukę nie tylko języków obcych. Zapewniam, że pomysły w niej zawarte będzie można z powodzeniem wykorzystać także przy uczeniu się innych przedmiotów. Gorąco polecam, nie zawiedziecie się!


Za możliwość przeczytania świetnego poradnia dziękuję serdecznie Wydawnictwu Edgard Samo Sedno. 


***
Matura z polskiego za mną, nie było wcale tak najgorzej. Wybrałam temat o porównaniu Izabeli Łęckiej i Joanny Podborskiej. A Wy? We wtorek matma, a w weekend czeka mnie randka z uroczym działem prawdopodobieństwo, oraz z biologią i chemią. Bynajmniej nie będzie przyjemnie, bo nastroju nie mam za grosz. :P Ech... Jeszcze 6 egzaminów i koniec tej mordęgi. Muszę wytrzymać...9 komentarzy:

 1. przydałaby mi się ta książka
  ostatnio zastanawiałam się właśnie nad samodzielną nauką języka od podstaw i właśnie nie wiem, od czego właściwie mam zacząć
  pozdrawiam!

  OdpowiedzUsuń
 2. O! To coś dla mnie, bo mi ostatnio nie idzie z nimi zbyt dobrze ;)
  Pozdrawiam!!

  OdpowiedzUsuń
 3. Też nigdy wcześniej nie sięgałam po poradniki, jednak ten sprawił, że spojrzałam na nie pod innym kątem. Świetna pozycja! :)

  OdpowiedzUsuń
 4. Myślę, że przydałby mi się taki poradnik, chętnie poczytałabym o różnych sposobach na skuteczną naukę języka obcego.

  3mam kciuki za zdanie matury! :)

  OdpowiedzUsuń
 5. chyba by mi sie przydał ja nie potrafie uczyc sie jezxyka, szybko etz wylatuje mi z głwoy

  OdpowiedzUsuń
 6. Ten poradnik to coś dla mnie.

  Powodzenie w egzaminach! ;))

  OdpowiedzUsuń
 7. Powodzenia na maturze :)

  Po poradnik chętnie sięgnę, bo uważam, że naprawdę mi się przyda. Tym bardziej, że w liceum chce uczyć się angielskiego na rozszerzeniu i na rozszerzeniu zdawać go na maturze ;)

  OdpowiedzUsuń
 8. Czytałam ten poradnik i całkowicie zgadzam się z Twoją recenzją.
  Powodzenia na pozostałych maturach!

  OdpowiedzUsuń

LinkWithin

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...

Uwaga!

Wszystkie teksty zawarte na niniejszym blogu chronione są prawem autorskim [na mocy: Dz.U.1994 nr24 poz.83, Ustawa z dnia 4 lutego 1994r o prawie autorskim i prawach pokrewnych]. Kopiowanie treści, choćby fragmentów oraz wykorzystywanie ich w innych serwisach internetowych, na blogach itp itd wymaga pisemnej zgody autorki bloga.