wtorek, 12 lutego 2013

Crysis Eskalacja - Gavin Smith (informacja prasowa)

Zbliża się premiera Eskalacji 

Już za dziewięć dni – jednocześnie z premierą gry CRYSIS 3 – na półki polskich księgarń trafi najnowsza powieść SF Gavina Smitha – CRYSIS: Eskalacja. Ten mroczny, osadzony w niedalekiej przyszłości thriller to gratka nie tylko dla fanów serii gier CRYSIS – to przede wszystkim zupełnie niezależna, pełnokrwista fantastyka, zdolna porwać również i tych miłośników gatunku, którzy z grami, a w szczególności CRYSIS-em, nie mają zbyt wiele wspólnego.

Megakorporacja CELL, międzynarodowy postkapitalistyczny konglomerat, stopniowo przejmuje kontrolę nie tylko nad zadłużonymi rządami państw, wykupując od nich siły zbrojne i podporządkowując je swoim partykularnym interesom, ale uzależnia też od siebie poszczególnych obywateli, stając się czymś w rodzaju współczesnego feudała. Zadłużone jednostki mogą swoje zobowiązania finansowe odpracować na rzecz CELL, przy czym praca ta nierzadko polega na udziale w operacjach zbrojnych rynkowego potentata. Na domiar złego pojawiają się Cepidy – adaptatywny gatunek obcych, którzy przed wiekami, jeszcze zanim na Ziemi pojawił się człowiek, uczynili z niej swój matecznik, a teraz budzą się do życia. W imię obrony bezpieczeństwa ludzkości CELL organizuje z Cepidami walkę, ale jednocześnie dąży do przejęcia ich zaawansowanej technologii, w której upatruje źródło dalszego umacniania swojej pozycji.

Książka CRYSIS: Eskalacja została pomyślana jako zbiór odrębnych, na pozór niezależnych opowiadań, rozproszonych tak w czasie, jak i w przestrzeni. Ich niechronologiczny porządek potęguje wrażenie, że przedstawione w nich wydarzenia nie mają ze sobą zbyt wiele wspólnego. Tymczasem w miarę lektury okazuje się, że wszystkie wprowadzone i rozwinięte przez Gavina wątki splatają się w jedną, wstrząsającą fabułę, tworząc przesiąknięty pesymizmem obraz upadającego i pogrążającego się w beznadziejnym chaosie świata.

Zapraszamy do lektury i wysłuchania pierwszego fragmentu powieści Gavina Smitha CRYSIS: Eskalacja. 

Walker, jeden z najemników CELL, kontaktuje się z rodziną na chwilę przed wyruszeniem na akcję. Już nawet w tak krótkiej scenie, zupełnie jak migawki filmowe, pojawiają się charakterystyczne elementy świata kontrolowanego przez megakorporację, w tym praca za długi. Dokąd i przeciw komu wyrusza Walker? Jak radzi sobie z beznadziejnym położeniem, w którym się znalazł? Jakie jest znaczenie jego wątku dla fabuły powieści? Na część tych pytań odpowie prezentowany fragment, na resztę dalsza lektura powieści, która już niebawem w sprzedaży.

2 komentarze:

  1. Pierwszą część gry przeszedłem w mgnieniu oka. W drugą nie grałem. Jednak książka na podstawie gry to dopiero mnie zaskoczyło. Przeczytam z czystej ciekawości. Pozdrawiam.

    OdpowiedzUsuń
  2. ja niestety nie lubię filmów, gier i książek wojennych :(

    OdpowiedzUsuń

LinkWithin

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...

Uwaga!

Wszystkie teksty zawarte na niniejszym blogu chronione są prawem autorskim [na mocy: Dz.U.1994 nr24 poz.83, Ustawa z dnia 4 lutego 1994r o prawie autorskim i prawach pokrewnych]. Kopiowanie treści, choćby fragmentów oraz wykorzystywanie ich w innych serwisach internetowych, na blogach itp itd wymaga pisemnej zgody autorki bloga.