poniedziałek, 2 września 2013

Żółte ptaki (zapowiedź)

Głośne „Żółte ptaki” już 25 września w Polsce!

Już 25 września będzie miała miejsce polska premiera debiutanckiej i obsypanej licznymi wyróżnieniami powieści Kevina Powersa pt. „Żółte ptaki”. Książka Powersa to niezwykle intensywna emocjonalnie i do głębi poruszająca historia młodego amerykańskiego szeregowca, Johna Bartle'a. Jeszcze przed misją wojskową w Iraku, podczas szkolenia w Stanach, nieopatrznie obiecał matce swojego plutonowego kolegi, Murpha, że przywiezie jej syna całego i zdrowego do domu. Teraz, po powrocie z misji, Bartle bezskutecznie próbuje dojść do siebie, mierząc się z niedawną przeszłością i usiłując nadać sens swojemu życiu.

Powieść Powersa, która śmiało i efektownie zderza piękno poetyckiego języka z wstrząsającymi opisami działań wojskowych w Iraku, to zdaniem wielu krytyków arcydzieło literatury wojennej. Przejmująca narracja, która przenosi czytelnika z irackiego miasta Al Tafar, przez bazę wojskową w niemieckim Kaiserlautern, aż po górzyste tereny Wirginii, wzrusza i aż po ostatnie strony książki trzyma w napięciu. Odkrywana w migawkach retrospekcji przerażająca tajemnica, ciąży nad fabułą niczym duszna, ciemna chmura, by rozwiązując się, pozostawić czytelnika w osłupieniu i smutku.

„Żółte ptaki” to książka wybitna. Została nagrodzona dwiema prestiżowymi nagrodami (Debiut Roku 2012 według „Guardiana” oraz Nagrodą Fundacji Hemingwaya i PEN Clubu) oraz wieloma innymi wyróżnieniami (była m.in. finalistką plebiscytu National Book Award). Zebrała mnóstwo entuzjastycznych recenzji, zachwycając krytyków niesamowitym stylem i przejmującym realizmem: świata przedstawionego, postaci i fabuły. Intensywna proza Kevina Powersa – pisarza, poety, a wcześniej strzelca karabinu maszynowego podczas misji wojskowych w Iraku – to pochłaniające bez reszty studium wielu relacji (matka-syn żołnierz, szeregowiec-dowódca) i dewastującego wpływu wojny toczonej poza granicami kraju na pozostające w nim rodziny i bliskich.

Więcej o książce na stronie wydawnictwa: KLIK

10 komentarzy:

 1. Książka wychodzi w moje urodziny, więc może to znak?

  Zapraszam do mnie :)
  http://kulturka-maialis.blogspot.com/

  OdpowiedzUsuń
 2. Wstrzymam się do pierwszych recenzji :)

  OdpowiedzUsuń
 3. Cały czas myślę czy po nią sięgnąć czy nie :D
  Zapraszam do siebie http://naszksiazkowir.blogspot.com/

  OdpowiedzUsuń
 4. Jeszcze nie jestem zdecydowana - zaczekam, aż pojawią się recenzje :)
  Pozdrawiam cieplutko i zapraszam do mnie :)

  OdpowiedzUsuń
 5. Słowo "tajemnica" zdołało mnie przekonać, żeby zajrzeć do tej książki :) Mam nadzieję, że będę miała okazję

  OdpowiedzUsuń
 6. Zapowiada się bardzo... wzruszająco :)

  OdpowiedzUsuń
 7. Faktycznie... zapowiada się ciekawie :)

  P.S. Może zechcesz dołączyć do wyzwania: http://miqaisonfire.wordpress.com/wyzwanie-kryminalne/ ? :)

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Hej ! :)
   Powieści sensacyjne ze zbrodnią jeszcze mogą być, ale już horrory nie, bo to już jest trochę za bardzo różniący się gatunek :)

   Usuń

LinkWithin

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...

Uwaga!

Wszystkie teksty zawarte na niniejszym blogu chronione są prawem autorskim [na mocy: Dz.U.1994 nr24 poz.83, Ustawa z dnia 4 lutego 1994r o prawie autorskim i prawach pokrewnych]. Kopiowanie treści, choćby fragmentów oraz wykorzystywanie ich w innych serwisach internetowych, na blogach itp itd wymaga pisemnej zgody autorki bloga.