piątek, 27 września 2013

O Piłsudskim, Dmowskim i zamachu majowym - Mariusz Wołos

Wydawnictwo: Wydawnictwo Literackie
Data wydania: 05/2013
Ilość stron: 472

Połowa lat dwudziestych XX wieku była w Polsce bardzo trudnym okresem, pełnym chaosu, napięcia politycznego, gospodarczego, społecznego. Rzeczpospolita była krajem z ogromnymi problemami narodowościowymi. Ukraińcy, Żydzi, Niemcy nie pałali miłością do nowej ojczyzny a kraje sąsiednie czyhały na najmniejszą słabość Polski, o dobre sąsiedztwo było niełatwo.
Przewrót majowy był dla przedwojennej Polski największym kryzysem, stawiając ją na skraju wojny domowej a dzięki książce Mariusz Wołosa patrzymy na przejęcie władzy przez Józefa Piłsudskiego także z perspektywy moskiewskie i berlińskiej. Jeżeli interesujecie się chociaż trochę historią Polski to warto książkę przeczytać aby dowiedzieć się, co Sowieci myśleli o Polsce i jej przywódcach – odtajnienie archiwów dyplomacji sowieckiej daje taką możliwość. Dla mnie szczególnie interesujące były fragmenty w których cytowany jest Feliks Dzierżyński i jego spojrzenie na Rzeczpospolitą, o wolności i wielkości której w latach wczesnej młodości marzył.
Czytając książkę o tamtej Polsce nie przestawałam myśleć o obecnej i ogromnych podobieństwach, jakie ciągle nas dręczą. Chaos wewnątrz kraju jest ściśle powiązany z problemami gospodarczymi a im w Polsce gorzej tym coraz więcej oszołomów i błaznów wewnątrz i tym większe zainteresowanie i ingerencja z zewnątrz.

Pragnę zaznaczyć, że książka jest bardzo starannie wydana i z pewnością nie rozpadnie się podczas czytania. Polecam.

7/10

Za możliwość przeczytania książki dziękuję serdecznie Księgarni Merlin.
Książkę możecie nabyć tutaj.

6 komentarzy:

 1. Nie moje klimaty, więc sobie odpuszczę : )

  OdpowiedzUsuń
 2. Bardzo sobie cenię powieści historyczne. Ta zapowiada się naprawdę interesująco.

  OdpowiedzUsuń
 3. Powiesc historyczna musi byc jak dla mnie bardzo interesująca. Jestem ciekawa tej pozycji.

  OdpowiedzUsuń
 4. Mój tato lubi historyczne książki, więc z pewnością byłaby zainteresowany tą pozycją.
  Pozdrawiam:)

  OdpowiedzUsuń
 5. Recenzja świetna, ale klimaty nie moje

  OdpowiedzUsuń
 6. Tak sobie pomyślałam, czytając Twoją recenzję, że to rzeczywiście musi być ciekawe - spojrzenie na całą sytuację z drugiej strony

  OdpowiedzUsuń

LinkWithin

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...

Uwaga!

Wszystkie teksty zawarte na niniejszym blogu chronione są prawem autorskim [na mocy: Dz.U.1994 nr24 poz.83, Ustawa z dnia 4 lutego 1994r o prawie autorskim i prawach pokrewnych]. Kopiowanie treści, choćby fragmentów oraz wykorzystywanie ich w innych serwisach internetowych, na blogach itp itd wymaga pisemnej zgody autorki bloga.