środa, 27 marca 2013

Co chciałabym przeczytać z premier kwietniowych?

W kwietniu szykuje się kilka bardzo interesujących dla mnie premier. Po pierwsze wychodzi drugi tom "Wielkiego Północnego Oceanu". Już nie mogę się go doczekać, jak tylko pojawi się w księgarniach natychmiast wpadnie w moje łapki (zacieram już rączki ;). 

Katarzyna Szelenbaum
Wielki Północny Ocean Księga II. Kosmos
Premiera: 17 kwietnia 2013r.
To coś było na dnie jego źrenic. Coś, czego nie zobaczysz wprost, ale poczujesz tuż pod skórą.
Wielki Północny Ocean to pięciotomowa powieść rozgrywająca się w fikcyjnym Królestwie Eskaflonu. Rin – dawniej pogardzany syn kulawego grabarza, teraz szanowany uczeń przerażającego Wolnego Kruka – usiłuje odnaleźć swój własny skrawek kosmosu: między samotną ciemnością, w której żyje pan jego życia i śmierci, a wzburzonym morzem absurdalnej ludzkości. Korne posłuszeństwo przynosi jednak krótkotrwałe ukojenie, a okruchy przeszłości niesione na spienionych falach czasu powracają jedynie po to, by dręczyć. I nawet sam potężny Kruk zdaje się drżeć w obliczu tej prawdy.
Powieść koncentruje się na doznaniach i przeżyciach głównego bohatera, jego relacjach z innymi ludźmi i – co najistotniejsze – jego kształtującym się sposobie odbierania świata. Mówi o niekompletności bytu ludzkiego, o jego mentalnym i duchowym kalectwie.

Mojej uwadze na pewno nie ujdzie też drugi tom świetnej serii "Pozaświatowcy". Po zaskakującym zaskoczeniu poprzedniej części muszę koniecznie poznać dalsze losy Jasona i Rachel. 

Brandon Mull
Zarzewie buntu

Premiera: 17 kwietnia 2013r.
Jason Walker musi znaleźć drogę powrotną do Lyrianu. Rachel została tam sama, a Jason zdobył cenną informację, którą musi przekazać porzuconym przyjaciołom z Lyrianu, jeśli mają mieć jakąkolwiek szansę przetrwania i pokonania złego cesarza Maldora.
Kiedy wreszcie udaje mu się powrócić do dziwnego i zagrożonego świata, od razu pakuje się w tak poważne kłopoty, jak jeszcze nigdy dotąd, ponieważ jest najbardziej poszukiwanym zbiegiem na kontynencie. W tym czasie Rachel zaczyna odkrywać nowe umiejętności, które mogą okazać się kluczowe w walce przeciwko tyranii Maldora.
Po misji, która się nie powiodła, pojawia się nowy cel – zebrać wszystkich pozostałych przy życiu bohaterów Lyrianu. Czy uda się przekonać niezbędnych sprzymierzeńców, zanim cesarz zdławi raczkującą rebelię? Jason, Rachel i ich grupa bohaterów-weteranów stawi czoło nowym wrogom i ogromnym trudnościom, próbując zapoczątkować rozpaczliwe powstanie. Nie przegap drugiego tomu bestsellerowej sagi Brandona Mulla.

Pojawią się też książki nie będące częściami żadnych cyklów, którym także z chęcią poświęciłabym czas.


Elif Shafak
Sufi
Premiera: kwieccień 2013
Pewnego dnia do bractwa anatolijskich derwiszów przybywa Pinhan, chłopiec o dwoistej naturze. Chcąc zrozumieć sens swojej przypadłości, pozostaje wśród sufich, by po wielu latach w końcu wyruszyć w podróż w poszukiwaniu prawdy o sobie i świecie.
Droga prowadzi go do Stambułu, do miejsca strzeżonego przez cztery bramy i omiatanego podmuchami czterech opiekuńczych wiatrów, w którym tymczasem nic nie układa się tak, jak powinno… Od tamtejszych mieszkańców odwróciło się szczęście. Pinhan poznaje między innymi siedem Staruch, charyzmatycznych strażniczek odwiecznej ludowej mądrości. To spotkanie będzie miało zaskakujący finał…
Czy wychowany w klasztorze derwiszów i skrywający wielką tajemnicę młodzieniec zaradzi złu?



Françoise Chandernagor
Dzieci Aleksandrii
Premiera: 10 kwietnia 2013r.
Egipt, Aleksandria, Kleopatra, Marek Antoniusz… Potęga , miłość, sława, bogactwo najwspanialszego z ówczesnych miast, wojna i dramat. Françoise Chandernagor zgromadziła garść istotnych faktów, by wypełnić luki w historii jednego z najbardziej fascynujących okresów. Autorka pochyla się nad tymi, z których los okrutnie zadrwił, nad dziećmi Kleopatry. Najstarszy, mały faraon Cezarion, zdążył nawet zakosztować władzy. Kto jednak pamięta, że miał trójkę rodzeństwa? Te wychowane pośród złota i purpury dzieci, koronowane, chronione i kochane, nagle ogarnęła wojenna pożoga. Co się z nimi stało, jak potoczyły się losy tej, o której na pewno wiadomo, że przeżyła, Kleopatry Selene? Barwny obraz z odległej epoki, bohaterowie z krwi i kości, krewcy, emocjonalni i bezpruderyjni. Rzucali wyzwanie światu, chcieli go podbić, pokonani – wybrali śmierć. To szczególna, zapierająca dech w piersi powieść. Wspaniały fresk.


Peter Heller
Gwiazdozbiór Psa
Premiera: 17 kwietnia 2013r.
Akcja powieści Hellera rozgrywa się w świecie, w którym epidemia grypa wytrzebiła 99,9% ludzkiej populacji. Ci, którzy przeżyli, wiodą życie na gruzach zdewastowanej do cna cywilizacji i łonie przyrody, dotkniętej skutkami postępującego globalnego ocieplenia. Jednym z ocalałych jest Hig, zapalony wędkarz, myśliwy i pilot, wraz z psem Jasperem mieszkający na opuszczonym lotnisku. Jego sąsiadem jest Bangley, ekscentryczny mizantrop i miłośnik broni; razem strzegą swojego przyczółka i starają się przetrwać, odpierając sporadyczne ataki innych niedobitków z zewnątrz, kuszonych utrzymywaną przez Higa i Bangleya lotniskową infrastrukturą oraz osiemdziesięciokilkuletnią cessną, którą Hig od czasu do czasu wypuszcza się na rekonesans. Podczas jednego z takich lotów w pokładowym radiu Higa pojawia się zaszumiony, niknący sygnał z odległego lotniska; Hig chce sprawdzić, czy przeżyli na nim ludzie i czy nie czeka tam na niego inne, lepsze życie. Niestety, lotnisko leży daleko poza ostatnim punktem odwrotu… Ryzykując dosłownie wszystkim, Hig wyprawia się w nieznane. To, z czym się zmierzy i co go spotka, będzie lepsze, a zarazem gorsze od tego, czego mógł się spodziewać.
Gwiazdozbiór Psa to książka niezwykła. Brutalność postapokaliptycznego świata zderza się w niej z pięknem przyrody, surowość twardej męskiej narracji żywo kontrastuje z liryzmem chwil, kiedy czytelnika ogarnia głębokie wzruszenie, a pełne suspensu fragmenty przeplatają się z przejmującymi refleksjami Higa, wspominającego swoje szczęśliwe życie sprzed apokalipsy.
Powieść Hellera szokuje i wciąga czytelnika nowatorską formą narracji: potok nieuporządkowanych myśli głównego bohatera skutkuje awangardowym podejściem do interpunkcji, składni i stylu. Dzięki takim właśnie artystycznym zabiegom, oryginalnym pomysłom i całkowicie nieszablonowemu podejściu do postapokaliptycznych klimatów, Heller oddaje w ręce czytelnika literacką perełkę, na długo zapadającą w pamięć. Nie dziwi zatem aż 555 recenzji tej książki (w tym 300 pięciogwiazdkowych) w księgarni amazon.com, które dały Gwiazdozbiorowi Psa 4,5 gwiazdki na pięć możliwych.
Czy któraś z tych książek też Was zainteresowała i chcielibyście się z nią zapoznać bliżej? ;)

12 komentarzy:

  1. "Gwiazdozbiór Psa" mnie zaciekawiło. Reszta nie dla mnie :)

    OdpowiedzUsuń
  2. Czekam na Sufiego. Bardzo jestem ciekawa czy mi się spodoba:)

    OdpowiedzUsuń
  3. ja jakoś nie widzę nic dla siebie niestety :(

    OdpowiedzUsuń
  4. Kwiecień zapowiada się ciekawie :)

    OdpowiedzUsuń
  5. Ten komentarz został usunięty przez autora.

    OdpowiedzUsuń
  6. Ten komentarz został usunięty przez autora.

    OdpowiedzUsuń
  7. Gwiazdozbiór Psa" brzmi bardzo ciekawie. Reszta nie jest raczej nie trafia w mój gust. ;)
    (Przepraszam, za tyle pousuwanych komentarzy, ale wkradły mi się błędy..)

    OdpowiedzUsuń
  8. Niestety ale nie znalazłam nic dla siebie...:)

    OdpowiedzUsuń
  9. Dzieci Aleksandrii i Sufi. Może być ciekawie.

    OdpowiedzUsuń
  10. Gwiazdozbiór Psa, absolutnie i totalnie. na pewno go sobie nie odpuszczę

    OdpowiedzUsuń
  11. Mnie zaciekawił "Gwiazdozbiór psa" :)

    OdpowiedzUsuń

LinkWithin

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...

Uwaga!

Wszystkie teksty zawarte na niniejszym blogu chronione są prawem autorskim [na mocy: Dz.U.1994 nr24 poz.83, Ustawa z dnia 4 lutego 1994r o prawie autorskim i prawach pokrewnych]. Kopiowanie treści, choćby fragmentów oraz wykorzystywanie ich w innych serwisach internetowych, na blogach itp itd wymaga pisemnej zgody autorki bloga.