poniedziałek, 10 grudnia 2012

Gra o tron - Georege R.R. Martin (audiobook)Tytuł oryginału: A Game of Thrones
Wydawnictwo: Zysk i S-ka
Gatunek: fantasy
Nośnik: CD mp3
Liczba płyt: 4
Czas nagrania: 31 godzin 13 minut

W nagraniu udział wzięło kilkudziesięciu polskich aktorów, w tym między innymi: Robert Więckiewicz, Joanna Dereszowska, Agata Kulesza, Marian Dziędziel, Robert Gonera. Wzbogacono je licznymi efektami dźwiękowymi i ponad dwiema godzinami muzyki.


Po obaleniu szalonego Smoczego Króla, Aerysa Targaryena, na Żelaznym Tronie Zachodnich Krain zasiadł Robert - najsławniejszy z buntowników. Minęło kilka lat pokoju i walki o władzę rozpoczynają się na nowo. Smoczy Król pozostawił po sobie potomstwo, które rości sobie pretensje do panowania, zaś Ned - głowa potężnego rodu Starków planuje udać się wraz z dziećmi na królewski dwór i omówić przyszłe małżeństwo swej córki z synem Roberta, dziedzicem tronu. Oprócz tego jest wiele stronnictw, które chętnie poprą nowych kandydatów do władzy, by zdobyć dzięki temu korzyści dla siebie. Zbliża się zima i wydaje się, że będzie ona najcięższą ze wszystkich dotychczasowych...

Już od dawna chciałam zapoznać się ze słynną na cały świat "Grą o tron". Zatem, gdy tylko nadarzyła mi się okazja od razu z niej skorzystałam. W moje ręcę trafił audiobook i z niecierpliwością rozpoczęłam słuchanie.

Jakość nagrania jest świetna. Wypowiedzi każdego bohatera czyta inny aktor, a w tle można usłyszeć różne, adekwatne do danej sceny dźwięki, co bardzo działa na wyobraźnię. Ja słuchałam audiobooka tylko w samochodzie podczas długich podróży i doszło do tego, że nie chciało mi się z niego wysiadać i przerywać słuchowiska, gdy już dotarłam na miejsce.

Cała historia jest opowieścią bardzo mroczną, pełną okrucieństwa, ukazującą ludzi chciwych, chytrych i szalonych, ale także tych honorowych i sprawiedliwych, którzy muszą z nimi współegzystować. Wszystko koncentruje się wokół zdobycia władzy. A tłem do tej walki jest surowa, mroźna kraina, pełna dziwnych i groźnych dla człowieka stworzeń.  Jednak znacznie częściej to właśnie ludzie są od nich znacznie gorsi...

Po wysłuchaniu do końca audiobooka, sprawiłam sobie pierwszy sezon serialu i zamierzam zacząć go oglądać w święta. Zachodnie Krainy, gdy już umiejscowią się w duszy słuchacza, czy też czytelnika, to nie chcą z niej w  żaden sposób odejść, więc jedyne co można zrobić to zapoznać się z filmową adaptacją książki. Myślę, że za jakiś czas (pewnie za rok albo i kilka lat) powrócę do słuchowiska, gdy już wywietrzeje nieco z mojej pamięci. A tymczasem muszę sobie sprawić kolejne części "Gry o tron".

Polecam audiobooka wszystkim, zarówno miłośnikom fantasy, jak i innym słuchaczom. Jestem przekonana, że dzięki doskonale wykreowanym postaciom będzie on w stanie zainteresować każdego. Nagranie, jak już wcześniej wspomniałam, jest bardzo bogate w efekty, a jeszcze inną jego zaletą jest to, że powieści można słuchać podczas jazdy, sprzątania, gotowania, przed snem, gdy bolą nas oczy i w wielu innych sytuacjach, gdy ciężko sięgnąć po tradycyjną książkę w wersji papierowej.

Moja ocena:

5,5/6

Za możliwość słuchania audiobooka dziękuję serdecznie Księgarni Merlin.

9 komentarzy:

 1. łąśnie dziś sobie kupiłam tę skiążkę, ale w werskji papierowej;|)

  OdpowiedzUsuń
 2. Jestem ciekawa ;)

  Zapraszam na rozdanie u mnie : http://recenzje-kiti.blogspot.com/2012/12/rozdanie-na-dobry-poczatek.html

  OdpowiedzUsuń
 3. mam książkę w planie, ale w wersji papierowej nie wiem czy na audiobooka się zdecyduje :)

  OdpowiedzUsuń
 4. chętnie bym przeczytała
  jeśli chodzi o wersję audio, to musiałabym wpierw posłuchać lektorów, żeby zdecydować się na tę formę :)

  OdpowiedzUsuń
 5. Jak ja chcę ten audiobook! *.* Zazdroszczę. ;)

  OdpowiedzUsuń
 6. Wiele dobrego słyszałam o tym audiobooku i mam nadzieję że kiedyś uda mi się go dorwać :-)

  OdpowiedzUsuń
 7. Bardzo chcę tę książkę przeczytać. Zgrzeszyłam i oglądam wpierw serial... Allle książka na pewno mocniejsza, dlatego też muszę się z nią zaznajomić!

  OdpowiedzUsuń
 8. Naprawde dobre wydawnictwo :)

  Pozdrawiam!

  OdpowiedzUsuń
 9. mam zamiar przeczytać tą książkę <3

  OdpowiedzUsuń

LinkWithin

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...

Uwaga!

Wszystkie teksty zawarte na niniejszym blogu chronione są prawem autorskim [na mocy: Dz.U.1994 nr24 poz.83, Ustawa z dnia 4 lutego 1994r o prawie autorskim i prawach pokrewnych]. Kopiowanie treści, choćby fragmentów oraz wykorzystywanie ich w innych serwisach internetowych, na blogach itp itd wymaga pisemnej zgody autorki bloga.