poniedziałek, 8 września 2014

Niezbędnik obserwatorów gwiazd - Matthew Quick

Wydawnictwo: Otwarte
Data wydania: 10/2013
Ilość stron: 320


Dla Finleya liczą się tylko dwie rzeczy - koszykówka i Erin. Oboje mają już plan na życie. Najpierw postarają się o stypendium sportowe, a potem wyjadą ze swojej mieściny na studia i więcej nie wrócą. Wszystko wywraca się do góry nogami po prośbie trenera. Chce on, aby Finley pomógł nowo przybyłemu do miasta koledze znów zacząć grać. Czy chłopak spełni tę prośbę? Czy będzie w stanie zapomnieć o sobie i zaangażować się w to przedsięwzięcie? I nareszcie - jak zareaguje na to Erin?

Skuszona filmem "Poradnik pozytywnego myślenia", który niestety obejrzałam najpierw zamiast przeczytać książkę, postanowiłam dwa razy nie popełniać tego samego błędu i sięgnąć po drugie dzieło Matthew Quicka, zanim zostanie ono zekranizowane.

Powieść opowiada o trudnym dorastaniu w mieście, gdzie rządzą gangi i uliczne walki są na porządku dziennym, o marzeniach o lepszym życiu i o dojrzałej mimo młodego wieku bohaterów miłości. Finley musi zmagać się z moralnymi dylematami, które obejmują także rezygnację z własnych planów i szczęścia na rzecz kogoś innego. To trudne decyzje, które mogą być owocne dla jednej osoby, ale mogą jednocześnie skrzywdzić inną. I nie mówimy tylko o krzywdzie Finleya, w grę wchodzą też uczucia Erin i nowego kolegi, którym Finley się opiekuje.

Książkę szybko się czyta, akcja ciekawie narasta, a powieść w miarę upływu stron napawa coraz większą melancholią. Kiedyś sięgnę jeszcze po "Poradnik pozytywnego myślenia", gdy już film nieco wywietrzeje mi z głowy. Pisarz ma fajny styl, a jego historie pozostają w pamięci na długo. Polecam do przeczytania zarówno młodzieży jak i nieco starszym czytelnikom. Nie rozczaruje Was!

Moja ocena: 8/10


Za możliwość przeczytania książki dziękuję serdecznie wydawnictwu Otwarte.

6 komentarzy:

 1. Całkiem miło wspominam tę książkę, ale jakoś na dłużej nie została w mojej głowie...

  OdpowiedzUsuń
 2. Mam ochotę na inną ksiazkę tego autora, a mianowicie 'Poranik pozytywnego myślenia'. Być może potem przeczytam recenzowana przez Ciebie ksiażkę, bo nie ukrywam, że nią również jestem zainteresowana.

  OdpowiedzUsuń
 3. Mam ją w planach, ale nie mogę jej znaleźć :)

  OdpowiedzUsuń
 4. Opis niezbyt mnie zachęcił do przeczytania. Książka wydaje mi się ckliwa.

  OdpowiedzUsuń
 5. Hmm... Jeśli jest dobrze napisana, to myślę, że warto ją przeczytać :) Podobnie jak Ty czekam, aż wywietrzeje mi z głowy filmowa wersja "Poradnika...", żeby zabrać się za książkę ;)

  OdpowiedzUsuń

LinkWithin

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...

Uwaga!

Wszystkie teksty zawarte na niniejszym blogu chronione są prawem autorskim [na mocy: Dz.U.1994 nr24 poz.83, Ustawa z dnia 4 lutego 1994r o prawie autorskim i prawach pokrewnych]. Kopiowanie treści, choćby fragmentów oraz wykorzystywanie ich w innych serwisach internetowych, na blogach itp itd wymaga pisemnej zgody autorki bloga.